کتاب خوانی

در کتاب

سلام دوستان

مدتی بود (مدت زیادی بود) که از دنیای کتاب و کتاب خونی دور شده بودم و این رو به صورت نقص در خودم حس می کردم اینکه احساس می کردم دامنه واژگان و تفکر جمله سازم دارن دچار افت می شن و سیر نزولی رو طی می کنن اذیتم می کردم. این شد که یه هو تصمیم گرفتم بر گردم به دوران کتاب خوانی ، منتهی یه هو که نمیشه ، باید کم کم شروع کرد.

برای شروع کتاب زیر رو رفتم از انقلاب تهیه کردم و شروع کردم به خوندنش :

اما دلیلی که این پست رو گذاشتم این بود که توصیه کنم کتاب بخونید و از بهانه های زیر پرهیز کنید :

  • من اگه بخوام کتاب بخونم ترجیح میدم کتاب مرتبط با رشته ام بخونم . : این یکی از شر و ور ترین بهانه هاست اولین که کتاب مرتبط با رشته ات رو که باید بخونی وظیفه اته ثانیا اون زمانش کلن با این فرق داره یعنی نمیشه آدم بیست و چهار ساعت کتاب مرتبط با رشته خودشو بخونه که ، ثالثا هر کتابی دریچه ای رو به روی آدم باز می کنه که مختص خودشه و خیلی از این دریچه ها فقط تو کتاب های رمان و تاریخی و ... باز میشن نه کتابای درسی.
  • من ترجیح میدم از وقتم برای کارای مثبت استفاده کنم. در مورد این دیدگاه هیچ نظری ندارم
  • اگه یه کتابی رو بخونم خوب از آب در نیاد چی؟؟؟ این بهانه دیگه آخر بهانه هاست. وقتی می ریم یه رستورانی جایی سی چهل تو من خرج می کنیم بعد می آییم می گیم غذاش خوب نبود انقد وسواس نداریم که رو کتاب داریم. خب بخون کتابو خوشت نیومد ادامه نده. نمی خوای پول بالاش بدی؟ برو کتاب خانه عمومی عضو شو.
  • فیلمو ترجیح می دم. اینم بهانه مسخره ایه همون طور که معده آبگوشت با معده هندونه جداست مغز فیلم بین هم با مغز کتاب خون جداست چیزایی تو کتاب خوندن هست که تو فیلم دیدن نیست و چیزایی تو فیلم دیدن هست که تو کتاب خوندن نیست پس انقد دنیا رو الکی پیچیده نکنید.

 

و اما نکته آخر اینکه وقتی آدم کتاب می خونه دنیا رو از دید نویسنده اش می بینه ، می فهمه که چه با حال ، چه چیزایی تو دنیا هست که تا حالا دقت نکرده بودم؟ یا چه با حال تا حالا اینجوری به زندگی نگاه نکرده بودم ، یا چه با حال عجب مغز خلاقی داشته نویسنده ، چه  با حال چه فرهنگ جالبی دارن فلان جا ، چه با حال چه مکتب جالبی و خیلی از این چه با حال ها دیگه که آدم تا کتاب رو نخونه متوجه نمیشه.

کتاب مغز رو باز می کنه ، دریچه نگاه رو گشاد می کنه ، جمله بندی هامون رو قشنگ می کنه ، مغز رو از حالت آک در میاره و خیلی چیزای دگه. پس از همین امروز شروع کنید و به جمع کتاب خونا بپیوندید تو کمتر از یک سال نتیجه اش رو می تونید حس کنید.

راستی به سلیقه بقیه کاری نداشته باشید ، به تعاریف بقیه هم کاری نداشته باشید ،  ممکنه یه کتابی اصلن مشهور نباشه یا کسی ازش تعریف نکنه ولی رو شما تاثیر مثبت بزاره یا بر عکس ممکنه یه کتاب خیلی مشهور و پر طرفدار باشه ولی شما باهاش حال نکنید همیشه این اصل رو در نظر بگیرید که آزادی مال شماست حتی تو کتاب خوندن کسی حق نداره چیزی رو به شما تحمیل کنه.

نظرات

بسیار عالی دیدگاه شما ستودنی

بسیار عالی دیدگاه شما ستودنی است در این وانفسا و خفقان بی فرهنگی این جمله  این دیدگاه مثل اب روان و پاکه پاینده باشید 

تشکر

بسیار ممنونم از نظر پر لطفتون